Bog-prepping - bøger, der skal med i bunkeren
Er du prepper? Her er tre romaner med lang holdbarhed, som du kan grave dig ned i, når strømmen går.
Af Jonas Hellesøe Christensen

Bomberne regner ned over Ukraine og i Mellemøsten. Gamle alliancer har grus i maskineriet, og selv i Danmark har vi skudt en hektisk oprustning i gang for at kunne forsvare os selv. Regeringen har opfordret os til at preppe – vi skal kunne klare os selv så længe som muligt, hvis vi kommer under angreb og forsyningskæderne knækker.
Men når vi så sidder dernede i beskyttelsesrummet med vores pulvermælk og frysetørret torskerogn, hvad i alverden skal vi så lave? Vi kan ikke spille Uno for evigt, så her kommer tre bøger, du skal have med i bunkeren, når luftalarmen lyder:
De tre romaner kan lånes på biblioteket, og vi lover at udsætte afleveringsfristen, hvis landet er ramt af udgangsforbud eller din barrikadedør er gået i baglås.