Litterær gåtur om nisser og andre sagnvæsner

En gruppe mennesker på gåtur. Fotokreditering: Ben Lambert for UnSplash.
En gruppe mennesker på gåtur. Fotokreditering: Ben Lambert for UnSplash.
Kom med på en stemningsfuld og sanselig vandring gennem Næstveds gader, mens mørket falder på og historier om nisser, trolde og andre sangvæsner vækkes til live.
Date
Tid
15:30 - 17:00
Sted
Parkeringspladsen bag Rema 1000
Adresse

Ved Åsen 2
4700 Næstved
Danmark

Lige inden jul inviterer kulturformidler Lea Anna Petersen til en litterær gåtur, hvor vi går på opdagelse i den nordiske folketro. Her møder vi historier om trolde, ellepiger, hekse og naturligvis også nisser (det er jo jul).

Med udgangspunkt i litteraturen bevæger vi os gennem byens vintertusmørke og lader historierne om sagnvæsnerne folde sig ud – og måske mærker vi et lille gys undervejs.

Tag varmt tøj på, snør de gode sko og lad dig føre med ind i sangvæsnernes mystiske verden.

Hvad er en litterær gåtur?

En litterær gåtur er en særlig oplevelse, hvor udvalgt litteratur tages med ud i byen og naturen. På en litterær gåtur kan man se sit nærområde med nye litterære øjne og høre oplæsninger under trækroner og lygtepæle.

Ved at tage litteraturen ud i byen får deltagerne mulighed for at opleve litteraturen på en ny måde.

Ruten er særligt udvalgt ud fra gåturens tema.

Praktisk info

  • Vi mødes på parkeringspladsen bag Rema 1000, Ved Åsen 2, 4700 Næstved.
  • Dato og tidspunkt: mandag den 15. december kl. 15:30.
  • Gåturen er lige under 3 km lang og slutter samme sted, som den starter.
  • Turen foregår i et roligt tempo med flere stop, hvor der vil være oplæsninger.
  • Ruten følger stier og fortove, men terrænet er relativt kuperet.
  • Det er gratis at deltage.
  • Målgruppe: Voksne og unge. Denne tur egner sig ikke til mindre børn.

Bemærk: Vi forbeholder os retten til at kunne aflyse i tilfælde af for dårligt vejr. Alle der har booket billet vil få besked på mail dagen inden, hvis vi bliver nødt til at aflyse gåturen.

Mødestedet er markeret med en rød prik.

Tilgængelighed på ruten

Icon Description
  • På ruten er der både asfalterede veje samt mindre stier.
  • Længde: Ruten er ca. 2,6 kilometer lang.
  • Sværhedsgrad: Middel.